STGF12NB60KD
IGBT N-CH 12A 600V TO-220FP
product image
STGF12NB60KD Picture
SeekIC No. : 003434395 Detail
STGF12NB60KD: IGBT N-CH 12A 600V TO-220FP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGF12NB60KD
Quick Details
Series: PowerMESH™ Manufacturer: STMicroelectronics
Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 12A
Current - Collector (Ic) (Max): 14A Power - Max: 30W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Full Pack Supplier Device Package: TO-220FP
Description
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Current - Collector (Ic) (Max): 14A
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Full Pack
Packaging: Tube
Power - Max: 30W
Series: PowerMESH™
Manufacturer: STMicroelectronics
Supplier Device Package: TO-220FP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 12A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGF12NB60KD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max30W