STGW19NC60W
IGBT Transistors 19A 600V ULT FS IGBT
product image
STGW19NC60W Picture
SeekIC No. : 00143286 Detail
STGW19NC60W: IGBT Transistors 19A 600V ULT FS IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGW19NC60W
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGW19NC60W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 12A
Power - Max140W