STGW40NC60KD
IGBT Transistors 40A - 600V Short circuit rugged IGBT
product image
STGW40NC60KD Picture
SeekIC No. : 00142500 Detail
STGW40NC60KD: IGBT Transistors 40A - 600V Short circuit rugged IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGW40NC60KD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Power Dissipation : 250 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 250 W
Package / Case : TO-247-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGW40NC60KD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 30A
Power - Max250W