STI55NF03L
MOSFET N-CH 30V 55A I2PAK
product image
STI55NF03L Picture
SeekIC No. : 003431024 Detail
STI55NF03L: MOSFET N-CH 30V 55A I2PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STI55NF03L
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: STripFET™ II Manufacturer: STMicroelectronics
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 55A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 13 mOhm @ 27.5A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 27nC @ 4.5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1265pF @ 25V
Power - Max: 80W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA Supplier Device Package: I2PAK
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 27nC @ 4.5V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 55A
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package: I2PAK
Power - Max: 80W
Manufacturer: STMicroelectronics
Series: STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 13 mOhm @ 27.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1265pF @ 25V