STK402-120
Features: • Series of pin compatible power amplifiers ranging from 20 W*2 channels to 120 W *2 channels (10%/1 kHz) devices. The same printed circuit board can be used depending on the output power grade.• The pin arrangement is compatible with that of the 3-channel STK402-200 series. ...
product image
STK402-120 Picture
SeekIC No. : 004507863 Detail
STK402-120: Features: • Series of pin compatible power amplifiers ranging from 20 W*2 channels to 120 W *2 channels (10%/1 kHz) devices. The same printed circuit board can be used depending on the output ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK402-120
Description
Features:
• Series of pin compatible power amplifiers ranging from 20 W*2 channels to 120 W *2 channels (10%/1 kHz) devices. The same printed circuit board can be used depending on the output power grade.
• Miniature packages
- 15 W/ch to 40 W/ch (THD = 0.4%, f = 20 Hz to 20 kHz); 46.6 mm * 25.5 mm *8.5 mm *
- 50 W/ch to 80 W/ch (THD = 0.4%, f = 20 Hz to 20 kHz); 59.2 mm * 31.0 mm *8.5 mm *
*: Not including the pins.
• Output load impedance: RL = 6 ½
• Allowable load shorted time: 0.3 seconds
• Supports the use of standby, muting, and load shorting protection circuits.
Specifications
Parameter Symbol Conditions Ratings Unit
Maximum supply voltage (No signal) VCC max(1) ±65 V
Maximum supply voltage VCC max(2) RL = 6 , 8 ±57 V
Thermal resistance j -c Per power transistor 1.9 °C/W
Junction temperature Tj max Both the Tj max and the Tc max conditions must be met. 150 °C
Operating IC substrate temperature Tc max 125 °C
Storage temperature Tstg 30 to +125 °C
Allowable load shorted time *2 ts VCC = ±30.0 V, RL = 6 , Tc = 25°C, f = 50 Hz, PO = 40 W, 1ch drive 0.3 S