STL51004A
product image
STL51004A Picture
SeekIC No. : 004508068 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STL51004A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Designed for application in fiber-optic networks
· Laser diode with Multi-Quantum Well structure
· Suitable for bit rates up to 1 Gbit/s
· Ternary photodiode at rear mirror for monitoring and control of radiant power
· Hermetically sealed subcomponent, similar to TO 18
· SM Pigtail with optional flange
Specifications
Parameter Symbol Values Unit
Module
Operating temperature range at case TC - 40 ... + 85
Storage temperature range Tstg - 40 ... + 85
Soldering temperature
tmax = 10 s, 2 mm distance from bottom edge of
case
TS 260
Laser Diode
Direct forward current IF max 120 mA
Radiant power CW e 1 mW
Reverse Voltage VR max 2 V
Monitor Diode
Reverse Voltage VR max 10 V