STLQ50C18R
Low Dropout (LDO) Regulators 50mA 3A Supply
product image
STLQ50C18R Picture
SeekIC No. : 00510104 Detail
STLQ50C18R: Low Dropout (LDO) Regulators 50mA 3A Supply
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STLQ50C18R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 50 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 0.15 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-323-5L
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Current : 500 mA
Output Voltage : 1.8 V
Load Regulation : 0.15 %
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 50 mA
Package / Case : SOT-323-5L
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTLQ50C18R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.3 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)500mA