STLQ015XG25R
Low Dropout (LDO) Regulators 150 mA Ultra-Low Quiescent Linear Reg
product image
STLQ015XG25R Picture
SeekIC No. : 00508427 Detail
STLQ015XG25R: Low Dropout (LDO) Regulators 150 mA Ultra-Low Quiescent Linear Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STLQ015XG25R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 300 mV Output Current : 150 mA
Load Regulation : +/- 0.002 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-666-6L
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Dropout Voltage (Max) : 300 mV
Output Voltage : 2.5 V
Load Regulation : +/- 0.002 % / mA