STM1061N29WX6F
Supervisory Circuits 2.9V Active Lo Open Drain Voltage Detect
product image
STM1061N29WX6F Picture
SeekIC No. : 00542533 Detail
STM1061N29WX6F: Supervisory Circuits 2.9V Active Lo Open Drain Voltage Detect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM1061N29WX6F
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.9 V
Undervoltage Threshold : 2.842 V Overvoltage Threshold : 2.958 V
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA Maximum Power Dissipation : 320 mW
Watchdog : No Watchdog
Maximum Power Dissipation : 320 mW
Supply Voltage - Max : 6 V
Package / Case : SOT-23-3
Supply Voltage - Min : 0.7 V
Supply Current (Typ) : 3.6 uA
Battery Backup Switching : No
Monitored Voltage : 2.9 V
Undervoltage Threshold : 2.842 V
Overvoltage Threshold : 2.958 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM1061N29WX6F
Package / CaseSOT-23-3
PackagingCut Tape (CT)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C