STM32F103R6T7A
ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 L/D Performance LINE
product image
STM32F103R6T7A Picture
SeekIC No. : 00379778 Detail
STM32F103R6T7A: ARM Microcontrollers (MCU) 32BIT Cortex M3 L/D Performance LINE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STM32F103R6T7A
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : STM32F103x
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 72 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 10 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Core : ARM Cortex M3
Maximum Clock Frequency : 72 MHz
Data RAM Size : 10 KB
Program Memory Size : 32 KB
Package / Case : LQFP
Processor Series : STM32F103x
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTM32F103R6T7A
Number of I /O51
Package / Case64-LQFP
Speed72MHz
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V