STO-01-187N
TAB-ON TERMINAL 187 TAB-ON TYPE
product image
STO-01-187N Picture
SeekIC No. : 003406794 Detail
STO-01-187N: TAB-ON TERMINAL 187 TAB-ON TYPE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STO-01-187N
Quick Details
Series: - Manufacturer: JST Sales America Inc
Terminal Type: Standard Gender: Female
Tab Width: 0.187" (4.75mm) Tab Thickness: 0.020" (0.51mm)
Tab Length: 0.248" (6.30mm) Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Length - Overall: 0.591" (15.00mm) Termination: Crimp
Wire Gauge: 20-24 AWG Insulation: Non-Insulated
Mounting Type: Free Hanging (In-Line) Features: -
Color: -
Description
Terminal Type: Standard
Gender: Female
Tab Width: 0.187" (4.75mm)
Tab Thickness: 0.020" (0.51mm)
Termination: Crimp
Insulation: Non-Insulated
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Features: -
Color: -
Wire Gauge: 20-24 AWG
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Tab Length: 0.248" (6.30mm)
Length - Overall: 0.591" (15.00mm)
Manufacturer: JST Sales America Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTO-01-187N
VendorJST Sales America Inc
CategoryConnectors
Features-
GenderFemale
InsulationNon-Insulated
PackagingTape & Reel (TR)
Tab Thickness0.020" (0.51mm)
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Length0.248" (6.30mm)