STP200NF03
MOSFET N-Ch 30 Volt 120 Amp
product image
STP200NF03 Picture
SeekIC No. : 00159041 Detail
STP200NF03: MOSFET N-Ch 30 Volt 120 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP200NF03
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0032 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Continuous Drain Current : 120 A
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0032 Ohms
Features:
TYPICAL RDS(on) = 0.0032
STANDARD THRESHOLD DRIVE
100% AVALANCHE TESTED
Application
·  HIGH CURRENT, HIGH SWITCHING SPEED
·  DC-DC & DC-AC CONVERTERS
·  SOLENOID AND RELAY DRIVERS
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
30
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
30
V
VGS Gate- source Voltage
±20
ID(**) Drain Current (continuos) at TC = 25
A
ID Drain Current (continuos) at TC = 100
120
A
IDM() Drain Current (pulsed)
480
PTOT Total Dissipation at TC = 25
300
W
  Derating Factor
2.0
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
EAS(2) Single Pulse Avalanche Energy
1.45
J
Tstg Storage Temperature
55 to 175
Tj Max. Operating Junction Temperature
() Pulse width limited by safe operating area
(**) Current Limited by Package
(1) ISD120A, di/dt400A/s, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX
(2) Starting Tj = 25 , ID = 60 A, VDD = 25 V
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP200NF03
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.6 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4950pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V