STP200N4F3
MOSFET N-Ch 40Volt 120Amp
product image
STP200N4F3 Picture
SeekIC No. : 00155631 Detail
STP200N4F3: MOSFET N-Ch 40Volt 120Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP200N4F3
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Continuous Drain Current : 120 A
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms