STP200NF04
MOSFET N-Ch 40 Volt 120 Amp
product image
STP200NF04 Picture
SeekIC No. : 00151404 Detail
STP200NF04: MOSFET N-Ch 40 Volt 120 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP200NF04
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Continuous Drain Current : 120 A
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms
Features:
· STANDARD THRESHOLD DRIVE
· 100% AVALANCHE TESTED
Application
· HIGH CURRENT, HIGH SWITCHING SPEED
· AUTOMOTIVE
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
40
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
40
V
VGS Gate- source Voltage
± 20
ID(#) Drain Current (continuos) at TC = 25
A
ID(#) Drain Current (continuos) at TC = 100
A
IDM(`) Drain Current (pulsed)
480
PTOT Total Dissipation at TC = 25
310
W
Derating Factor
2.07
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
EAS(2) Single Pulse Avalanche Energy
1.3
J
Tj
Tstg
Operating Junction Temperature
Storage Temperature
-55 to 175
(`) Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD 120A, di/dt 500A/s, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX.
(2) Starting Tj = 25°C, Id = 60A, VDD=30 V
(#) Current Limited by Package
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP200NF04
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 90A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5100pF @ 25V
Power - Max310W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V