STP40NF10L
MOSFET N-Ch 100 Volt 40 Amp
product image
STP40NF10L Picture
SeekIC No. : 00145973 Detail
STP40NF10L: MOSFET N-Ch 100 Volt 40 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP40NF10L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 17 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.033 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 40 A
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.033 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 17 V
Features:
` TYPICAL RDS(on) = 0.028
` EXCEPTIONAL dv/dt CAPABILITY
` 100% AVALANCHE TESTED
` APPLICATION ORIENTED CHARACTERIZATION
Application
· HIGH-EFFICIENCY DC-DC CONVERTERS
· UPS AND MOTOR CONTROL
· AUTOMOTIVE
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
100
V
VDGR
Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
100
V
VGS
Gate- source Voltage
± 17
ID
Drain Current (continuos) at TC = 25
40
A
ID
Drain Current (continuos) at TC = 100
25
A
IDM (l)
Drain Current (pulsed)
160
Ptot
Total Dissipation at TC = 25
150
mW
Derating Factor
1
W/
EAS (1)
Single Pulse Avalanche Energy
430
mJ
Tstg
Storage Temperature
-65 to 175
Tj
Max. Operating Junction Temperature
175
Pulse width limited by safe operating area
(1) Starting Tj = 25, ID = 20A, VDD = 40V
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP40NF10L
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs33 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2300pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 5V