STP45NF3LL
MOSFET N-Ch 30 Volt 45 Amp
product image
STP45NF3LL Picture
SeekIC No. : 00159062 Detail
STP45NF3LL: MOSFET N-Ch 30 Volt 45 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP45NF3LL
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.016 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.016 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP45NF3LL
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 22.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 800pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 5V