STP50NF25
MOSFET N Ch 500V 0.21 15A Pwr MOSFET
product image
STP50NF25 Picture
SeekIC No. : 00148054 Detail
STP50NF25: MOSFET N Ch 500V 0.21 15A Pwr MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP50NF25
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 69 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 69 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP50NF25
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs69 mOhm @ 22A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2670pF @ 25V
Power - Max160W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs68.2nC @ 10V