STP60NH2LL
MOSFET N-CH 24V 40A TO-220
product image
STP60NH2LL Picture
SeekIC No. : 003433763 Detail
STP60NH2LL: MOSFET N-CH 24V 40A TO-220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP60NH2LL
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: STripFET™ Manufacturer: STMicroelectronics
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 24V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 40A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 11 mOhm @ 20A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 27nC @ 4.5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 990pF @ 25V
Power - Max: 60W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 40A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 27nC @ 4.5V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Power - Max: 60W
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 990pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 11 mOhm @ 20A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss): 24V
Manufacturer: STMicroelectronics
Series: STripFET™
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP60NH2LL
FET PolarityN-Channel
Power - Max60W
PackagingTube