STP70NF3LL
MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
product image
STP70NF3LL Picture
SeekIC No. : 00165698 Detail
STP70NF3LL: MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP70NF3LL
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0095 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0095 Ohms
Continuous Drain Current : 70 A