STPS10120CFP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2x5A 120V
product image
STPS10120CFP Picture
SeekIC No. : 00185735 Detail
STPS10120CFP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2x5A 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS10120CFP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 120 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.96 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220FPAB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Peak Reverse Voltage : 120 V
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 120 A
Operating Temperature Range : + 175 C
Package / Case : TO-220FPAB
Forward Voltage Drop : 0.96 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS10120CFP
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr6A @ 120V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)