STPS15H100CH
Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
product image
STPS15H100CH Picture
SeekIC No. : 00192376 Detail
STPS15H100CH: Schottky (Diodes & Rectifiers) Hi Vltg Pwr SCHOTTKY RECTIFIER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS15H100CH
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 15 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.89 V
Maximum Reverse Leakage Current : 3 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : IPAK
Packaging : Tube
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 15 A
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 175 C
Package / Case : IPAK
Forward Voltage Drop : 0.89 V
Max Surge Current : 75 A
Maximum Reverse Leakage Current : 3 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS15H100CH
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr3A @ 100V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)