STPS15L30CB-TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X7.5 Amp 30 Volt
product image
STPS15L30CB-TR Picture
SeekIC No. : 00190165 Detail
STPS15L30CB-TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2X7.5 Amp 30 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS15L30CB-TR
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 15 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.57 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1 mA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Forward Continuous Current : 15 A
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : DPAK
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 0.57 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS15L30CB-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 30V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)