STPS1L30MF
Schottky (Diodes & Rectifiers) Lo drop Pwr Schottky rectifier
product image
STPS1L30MF Picture
SeekIC No. : 00185977 Detail
STPS1L30MF: Schottky (Diodes & Rectifiers) Lo drop Pwr Schottky rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS1L30MF
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 50 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.39 V
Maximum Reverse Leakage Current : 390 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DO-222AA
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Forward Voltage Drop : 0.39 V
Forward Continuous Current : 1 A
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 50 A
Maximum Reverse Leakage Current : 390 uA
Package / Case : DO-222AA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS1L30MF
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr390A @ 30V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)