STPS20M100SG-TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A 100V
product image
STPS20M100SG-TR Picture
SeekIC No. : 00190475 Detail
STPS20M100SG-TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS20M100SG-TR
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 530 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.85 V
Maximum Reverse Leakage Current : 40 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Forward Continuous Current : 20 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Single Dual Anode
Operating Temperature Range : + 150 C
Package / Case : D2PAK
Forward Voltage Drop : 0.85 V
Maximum Reverse Leakage Current : 40 uA
Max Surge Current : 530 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS20M100SG-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40A @ 100V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)