STPS2L30A
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.0 Amp 30 Volt
product image
STPS2L30A Picture
SeekIC No. : 00185456 Detail
STPS2L30A: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.0 Amp 30 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS2L30A
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.53 V at 4 A
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA
Package / Case : SMA
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 2 A
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 0.53 V at 4 A
Features:
LOW COST DEVICE WITH LOW DROP FORWARD VOLTAGE FOR LESS POWER DISSIPATION.
OPTIMIZED CONDUCTION/REVERSE LOSSES TRADE-OFF WHICH LEADS TO THE HIGHEST YIELD IN THE APPLICATIONS.
HIGH POWER SURFACE MOUNT MINIATURE PACKAGE.
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VRRM
Repetitive Peak Reverse Voltage
30
V
IF(RMS)
RMS Forward Current
10
A
IF(AV)
Average forward current TL = 125 = 0.5
2
A
IFSM
Surge non repetitive forward current tp = 10 ms Sinusoidal
IRRM
Repetitive peak reverse current tp = 2s F = 1kHz square
IRSM
Non repetitive peak reverse current tp = 100s square
Tstg
Storage Temperature Range
- 65 to + 150
°C
Tj
Maximum operating junction temperature *
150
°C
dV/dt
Critical rate of rise reverse voltage
V/s
dPtot/dTj<1/Rth( j- a)thermal runaway condition for a diode on its own heatsink
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS2L30A
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 2A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200A @ 30V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)