STPS2L30UF
Schottky (Diodes & Rectifiers) Lo drop Pwr Schottky rectifier
product image
STPS2L30UF Picture
SeekIC No. : 00186558 Detail
STPS2L30UF: Schottky (Diodes & Rectifiers) Lo drop Pwr Schottky rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS2L30UF
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.53 V at 4 A
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMB Flat
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 2 A
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 0.53 V at 4 A
Package / Case : SMB Flat
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS2L30UF
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 2A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200A @ 30V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)