STPS30H60CR
Schottky (Diodes & Rectifiers) POWER SCHOTTKY RECT
product image
STPS30H60CR Picture
SeekIC No. : 00190189 Detail
STPS30H60CR: Schottky (Diodes & Rectifiers) POWER SCHOTTKY RECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS30H60CR
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 230 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.82 V
Maximum Reverse Leakage Current : 60 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : I2PAK
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Package / Case : I2PAK
Forward Continuous Current : 30 A
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 175 C
Forward Voltage Drop : 0.82 V
Max Surge Current : 230 A
Maximum Reverse Leakage Current : 60 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS30H60CR
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr60A @ 60V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)