STPS5H100B-TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 5.0 Amp 100 Volt
product image
STPS5H100B-TR Picture
SeekIC No. : 00185714 Detail
STPS5H100B-TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 5.0 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS5H100B-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 5 A Max Surge Current : 75 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.85 V at 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 3.5 uA Operating Temperature Range : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Peak Reverse Voltage : 100 V
Package / Case : DPAK
Maximum Reverse Leakage Current : 3.5 uA
Operating Temperature Range : + 175 C
Forward Continuous Current : 5 A
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 0.85 V at 10 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS5H100B-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 5A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3.5A @ 100V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)