STTA12006TV1
Rectifiers 60/2X60 Amp 600 Volt
product image
STTA12006TV1 Picture
SeekIC No. : 00180493 Detail
STTA12006TV1: Rectifiers 60/2X60 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTA12006TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.75 V at 60 A
Recovery Time : 45 ns Forward Continuous Current : 150 A
Max Surge Current : 500 A Reverse Current IR : 200 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Recovery Time : 45 ns
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 200 uA
Forward Continuous Current : 150 A
Configuration : Dual Parallel
Max Surge Current : 500 A
Package / Case : ISOTOP
Forward Voltage Drop : 1.75 V at 60 A
Features:
·FREEWHEEL OR BOOSTERDIODE.
·ULTRA-FAST RECOVERY.
·VERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTOR.
·HIGH FREQUENCY OPERATIONS.
·INSULATEDPACKAGE: ISOTOP Electrical insulation : 2500VRMS
Capacitance< 45 pF
Description
The TURBOSWITCH STTA12006TV1  is a very high performance series of ultra-fast high voltage power diodes from 600V to 1200V.
Packagedeither in ISOTOPor SOD93these 600V devices are particularly intended for use on 240V domestic mains.