STTA2006PIRG
Rectifiers 20 Amp 600 Volt
product image
STTA2006PIRG Picture
SeekIC No. : 00180350 Detail
STTA2006PIRG: Rectifiers 20 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTA2006PIRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.75 V
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 50 A
Max Surge Current : 180 A Reverse Current IR : 100 ua
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DOP 3 ISOL
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Max Surge Current : 180 A
Reverse Current IR : 100 ua
Forward Continuous Current : 50 A
Recovery Time : 60 ns
Forward Voltage Drop : 1.75 V
Package / Case : DOP 3 ISOL
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTA2006PIRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 600V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)