STTA3006PI
Features: SPECIFICTO FREEWHEELMODE OPERATIONS: FREEWHEEL OR BOOSTERDIODEULTRA-FAST ANDSOFT RECOVERYVERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTORHIGH FREQUENCY OPERATIONSINSULATEDPACKAGE: ISOTOP& DOP3I Electrical insulation : 2500VRMS Capacitance< 12 pF (DOP3I)...
product image
STTA3006PI Picture
SeekIC No. : 004508845 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTA3006PI
Description
Features:
SPECIFICTO"FREEWHEELMODE"OPERATIONS: FREEWHEEL OR BOOSTERDIODE
ULTRA-FAST ANDSOFT RECOVERY
VERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTOR
HIGH FREQUENCY OPERATIONS
INSULATEDPACKAGE: ISOTOP& DOP3I Electrical insulation : 2500VRMS
    Capacitance< 12 pF (DOP3I)
    Capacitance< 45 pF (ISOTOP)
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 600 V
VRSM Non repetitive peak reverse voltage 600 V
IF(RMS) RMS forward current 50 A
IFRM Repetitive peak forward current tp = 5 s F = 5kHz square 300 A
IFSM Surge non repetitive forward current tp = 10ms sinusoidal 230 A
Tj Maximum operating junction temperature 150 °C
Tstg Storage temperature range - 65 to + 150 °C
TM : TURBOSWITCH is a trademark of STMicroelectronics
Description
The TURBOSWITCH STTA3006PI is a very high performance series of ultra-fast high voltage power diodes from 600V to 1200V.
Packaged either in ISOTOP, DOP3I or SOD93 these 600V devices are particularly intended for use on 240V domestic mains.