STTH10002TV2
Rectifiers ULTRAFAST RECOVERY DIODE
product image
STTH10002TV2 Picture
SeekIC No. : 00172371 Detail
STTH10002TV2: Rectifiers ULTRAFAST RECOVERY DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH10002TV2
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Anti Parallel
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.15 V at 100 A
Recovery Time : 65 ns Forward Continuous Current : 50 A
Max Surge Current : 750 A Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Current IR : 50 uA
Reverse Voltage : 200 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 50 A
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 65 ns
Configuration : Dual Anti Parallel
Max Surge Current : 750 A
Forward Voltage Drop : 1.15 V at 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH10002TV2
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50A
Current - Reverse Leakage @ Vr50A @ 200V
Reverse Recovery Time (trr)30ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)