STTH1002C
Features: Suited for SMPSLow lossesLow forward and reverse recovery timesInsulated package: TO-220FPABHigh junction temperatureLow leakage currentSpecifications Symbol Parameter Value Unit VRRM Repetitive peak reverse voltage 200 V IF(RMS) RMS forward current TO-220AB / TO-220FP...
product image
STTH1002C Picture
SeekIC No. : 004508854 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH1002C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Suited for SMPS
Low losses
Low forward and reverse recovery times
Insulated package: TO-220FPAB
High junction temperature
Low leakage current
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 200 V
IF(RMS) RMS forward current TO-220AB / TO-220FPAB / I2PAK / D2PAK / 20 A
DPAK 10 V
IF(AV) Average forward
current =0.5
TO-220AB / I2PAK
/ D2PAK / DPAK
Tc = 155 Per diode 5
Tc = 150 Per device 10
Tc = 135 Per diode 8
Tc = 125 Per device 16
TO-220FPAB Tc = 140 Per diode 5
Tc = 120 Per device 10
Tc = 110 Per diode 8
Tc = 75 Per device 16
IFSM Surge non repetitive forward current tp = 10 ms Sinusoidal 50 A