STTH10R04G-TR
Rectifiers High Effecientcy Rectifier
product image
STTH10R04G-TR Picture
SeekIC No. : 00168481 Detail
STTH10R04G-TR: Rectifiers High Effecientcy Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH10R04G-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 40 ns Forward Continuous Current : 10 A
Max Surge Current : 100 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2-PAK
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Configuration : Single
Forward Continuous Current : 10 A
Max Surge Current : 100 A
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 40 ns
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Package / Case : D2-PAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH10R04G-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 10A
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)