STTH12002TV1
Rectifiers 2x60 Amp 200 Volt
product image
STTH12002TV1 Picture
SeekIC No. : 00181049 Detail
STTH12002TV1: Rectifiers 2x60 Amp 200 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH12002TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.15 V at 120 A
Recovery Time : 43 ns Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 700 A Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Current IR : 50 uA
Reverse Voltage : 200 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Recovery Time : 43 ns
Forward Continuous Current : 60 A
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Max Surge Current : 700 A
Forward Voltage Drop : 1.15 V at 120 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH12002TV1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr50A @ 200V
Reverse Recovery Time (trr)43ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)