STTH12003TV1
Rectifiers 2X60 Amp 300 Volt
product image
STTH12003TV1 Picture
SeekIC No. : 00173418 Detail
STTH12003TV1: Rectifiers 2X60 Amp 300 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH12003TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~70
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 300 V Forward Voltage Drop : 1.25 V at 60 A
Recovery Time : 70 ns Forward Continuous Current : 120 A
Max Surge Current : 600 A Reverse Current IR : 120 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 300 V
Configuration : Dual Parallel
Recovery Time : 70 ns
Package / Case : ISOTOP
Forward Continuous Current : 120 A
Max Surge Current : 600 A
Forward Voltage Drop : 1.25 V at 60 A
Reverse Current IR : 120 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH12003TV1
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr120A @ 300V
Reverse Recovery Time (trr)70ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)