STTH12010TV1
Rectifiers high voltage diode
product image
STTH12010TV1 Picture
SeekIC No. : 00174955 Detail
STTH12010TV1: Rectifiers high voltage diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH12010TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~70
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 1000 V Forward Voltage Drop : 2 V
Recovery Time : 115 ns Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 400 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 1000 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Voltage Drop : 2 V
Reverse Current IR : 20 uA
Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 400 A
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 115 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH12010TV1
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 1000V
Reverse Recovery Time (trr)115ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)