STTH120R04TV1
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
product image
STTH120R04TV1 Picture
SeekIC No. : 00174992 Detail
STTH120R04TV1: Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH120R04TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~53
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.5 V at 60 A
Recovery Time : 80 ns Forward Continuous Current : 120 A
Max Surge Current : 700 A Reverse Current IR : 60 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Recovery Time : 80 ns
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Reverse Current IR : 60 uA
Forward Continuous Current : 120 A
Forward Voltage Drop : 1.5 V at 60 A
Max Surge Current : 700 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH120R04TV1
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr60A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)80ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)