STTH1502DI
Rectifiers ULTRAFAST RECOVERY DIODE
product image
STTH1502DI Picture
SeekIC No. : 00168104 Detail
STTH1502DI: Rectifiers ULTRAFAST RECOVERY DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH1502DI
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.3 V
Recovery Time : 36 ns Forward Continuous Current : 15 A
Max Surge Current : 150 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AC
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AC
Reverse Current IR : 10 uA
Forward Continuous Current : 15 A
Forward Voltage Drop : 1.3 V
Max Surge Current : 150 A
Recovery Time : 36 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH1502DI
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 15A
Reverse Recovery Time (trr)36ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)