STTH16R04CG
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
product image
STTH16R04CG Picture
SeekIC No. : 00178016 Detail
STTH16R04CG: Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH16R04CG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.75 V
Recovery Time : 50 ns Forward Continuous Current : 16 A
Max Surge Current : 120 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2-PAK
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 50 ns
Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Continuous Current : 16 A
Forward Voltage Drop : 1.75 V
Package / Case : D2-PAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH16R04CG
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)