STTH20003TV1
Rectifiers 2X100 Amp 300 Volt
product image
STTH20003TV1 Picture
SeekIC No. : 00174282 Detail
STTH20003TV1: Rectifiers 2X100 Amp 300 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH20003TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~70
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 300 V Forward Voltage Drop : 1.2 V at 0.1 A
Recovery Time : 90 ns Forward Continuous Current : 100 A
Max Surge Current : 100 A Reverse Current IR : 200 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Max Surge Current : 100 A
Reverse Voltage : 300 V
Reverse Current IR : 200 uA
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 90 ns
Forward Voltage Drop : 1.2 V at 0.1 A
Forward Continuous Current : 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH20003TV1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr200A @ 300V
Reverse Recovery Time (trr)90ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)