STTH20004TV1
Rectifiers high voltage diode
product image
STTH20004TV1 Picture
SeekIC No. : 00174849 Detail
STTH20004TV1: Rectifiers high voltage diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH20004TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~70
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.2 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 240 A
Max Surge Current : 900 A Reverse Current IR : 100 ua
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 100 ua
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.2 V
Max Surge Current : 900 A
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 100 ns
Forward Continuous Current : 240 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH20004TV1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)100ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)