STTH2002CR
Rectifiers Hi EFFICIENCY ULTRAFAST DIODE
product image
STTH2002CR Picture
SeekIC No. : 00174061 Detail
STTH2002CR: Rectifiers Hi EFFICIENCY ULTRAFAST DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH2002CR
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.25 V at 20 A
Recovery Time : 27 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 90 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : I2PAK
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Max Surge Current : 90 A
Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 10 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 27 ns
Forward Voltage Drop : 1.25 V at 20 A
Package / Case : I2PAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH2002CR
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 200V
Reverse Recovery Time (trr)27ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)