STTH2002G-TR
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
product image
STTH2002G-TR Picture
SeekIC No. : 00168160 Detail
STTH2002G-TR: Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH2002G-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.15 V
Recovery Time : 40 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 175 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V
Reverse Current IR : 10 uA
Forward Continuous Current : 20 A
Recovery Time : 40 ns
Forward Voltage Drop : 1.15 V
Package / Case : D2PAK
Max Surge Current : 175 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH2002G-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)