STTH2003CT
Rectifiers 2X10 Amp 300 Volt
product image
STTH2003CT Picture
SeekIC No. : 00168763 Detail
STTH2003CT: Rectifiers 2X10 Amp 300 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH2003CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 300 V Forward Voltage Drop : 1.25 V
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 110 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Max Surge Current : 110 A
Reverse Voltage : 300 V
Forward Continuous Current : 20 A
Reverse Current IR : 20 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : TO-220AB
Recovery Time : 35 ns
Features:
·COMBINES HIGHEST RECOVERY AND REVERSE VOLTAGE PERFORMANCE
·ULTRA-FAST, SOFT AND NOISE-FREE RECOVERY
·INSULATED PACKAGES: ISOWATT220AB, TO-220FPAB Electric insulation: 2000VDC Capacitance: 12pF
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 300 V
IF(AV) RMS forward current 30 A
IF(AV) Average forward current
d = 0.5
TO-220AB / D2PAK /
I2PAK
Tc=140°C per diode
per device
10
A
ISOWATT220AB Tc=125°C
TO-220FPAB Tc=115°C
IFSM Surge non repetitive forward current tp = 10 ms sinusoidal 110 A
PARM Non repetitive avalanche current tp = 1µs Tj = 25 5 A
Tstg Storage temperature range - 65 + 175
Tj Maximum operating junction temperature 175
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH2003CT
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 300V
Reverse Recovery Time (trr)35ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)