STTH2006W
Rectifiers Turbo 2 RECTIFIER Ultrafast Hi Vltg
product image
STTH2006W Picture
SeekIC No. : 00180017 Detail
STTH2006W: Rectifiers Turbo 2 RECTIFIER Ultrafast Hi Vltg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH2006W
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.75 V
Recovery Time : 70 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 160 A Reverse Current IR : 25 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 160 A
Recovery Time : 70 ns
Forward Voltage Drop : 1.75 V
Reverse Current IR : 25 uA
Package / Case : DO-247
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH2006W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)70ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25A @ 600V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)