STTH20R04FP
Rectifiers High Effecientcy Rectifier
product image
STTH20R04FP Picture
SeekIC No. : 00173817 Detail
STTH20R04FP: Rectifiers High Effecientcy Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH20R04FP
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 45 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 150 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220FPAC
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Recovery Time : 45 ns
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Forward Continuous Current : 20 A
Reverse Current IR : 20 uA
Max Surge Current : 150 A
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Package / Case : TO-220FPAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH20R04FP
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)