STTH20R04G
Rectifiers High Effecientcy Rectifier
product image
STTH20R04G Picture
SeekIC No. : 00179394 Detail
STTH20R04G: Rectifiers High Effecientcy Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH20R04G
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 45 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 150 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2-PAK
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Configuration : Single
Recovery Time : 45 ns
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Forward Continuous Current : 20 A
Reverse Current IR : 20 uA
Max Surge Current : 150 A
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Package / Case : D2-PAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH20R04G
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 20A
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)