STTH3002W
Rectifiers high voltage diode
product image
STTH3002W Picture
SeekIC No. : 00175114 Detail
STTH3002W: Rectifiers high voltage diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH3002W
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.05 V
Recovery Time : 50 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 300 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Max Surge Current : 300 A
Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Recovery Time : 50 ns
Reverse Current IR : 20 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Package / Case : DO-247
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH3002W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)