STTH30L06W
Rectifiers 30 Amp 600 Volt
product image
STTH30L06W Picture
SeekIC No. : 00168546 Detail
STTH30L06W: Rectifiers 30 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH30L06W
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.55 V at 30 A
Recovery Time : 90 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 160 A Reverse Current IR : 25 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Max Surge Current : 160 A
Reverse Current IR : 25 uA
Package / Case : DO-247
Forward Voltage Drop : 1.55 V at 30 A
Recovery Time : 90 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH30L06W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25A @ 600V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)